top of page

Ekibimizle Tanışın

DSCF0906_edited.jpg
WhatsApp Image 2022-09-30 at 13.02.33.jpeg

Doç. Dr. M. Pelin YARGIÇ ÇELEN

Spor Hekimliği Uzmanı

Fzt. Melis DESTAN

Fizyoterapist

Ekibimiz: Ekip

Doç. Dr. M. Pelin YARGIÇ ÇELEN

Spor Hekimliği Uzmanı

İlk ve orta öğrenimimi Piri Reis İlkokulu, TED Ankara Koleji, MEF Okulları ve Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladıktan sonra hayalini kurduğum Ankara Tıp Fakültesi’ni kazanarak tıp eğitimime başladım. Mezuniyet sonrası ilk görev yerim olan Malkara Devlet Hastanesi’nde acil servis hekimi olarak çalıştım. Kısa bir süre sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarılı oldum ve ilk tercihim olan Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya ve eğitim almaya başladım. Bu süreçte eğitimimi uluslararası tecrübelerle desteklemek amacıyla Avustralya Melbourne’de yer alan Victoria Üniversitesi’ne bağlı Institute for Sport, Exercise and Active Living’de (Spor, Egzersiz ve Aktif Yaşam Enstitüsü) Prof. Glenn McConell’ın ekibinde araştırma faaliyetlerine katıldım.


Spor hekimliği uzmanı ünvanını kazandıktan sonra, 2018 yılında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne mecburi hizmete atandım. Mecburi hizmetim bittiğinde aynı kurumda öğretim üyesi olarak çalışmaya devam ettim ve 2021 yılında Doçent ünvanını almaya hak kazandım. Bu süreçte Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de üstlendim.

Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği AD’nda çalışmaya başlar başlamaz, milli takımlarda görevler almaya başladım. Çok çeşitli federasyonlarda, hem A takımlarda hem de altyapılarda milli takım doktorluğu yaptım. Bu görevlerimden bazıları arasında Kadın A Milli Voleybol Takımı, Kadın A Milli Futbol Takımı, Kadın A Milli Buz hokeyi Takımı doktorluğu sayılabilir.

2012-2014 yılları arasında Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyeliği, 2019-2021 döneminde Türkiye Spor Hekimleri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Halen Türkiye Halter Federasyonu ve Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Sağlık ve Dopingle Mücadele Kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım. 

Çocukluğumdan beri amatör düzeyde farklı spor dallarıyla ilgilendim. Bunlar arasında eskrim, Crossfit, halter, yoga, pilates, uzun mesafe koşusu (yarı maraton ve maraton), yelken, tüplü dalış, bisiklet sayılabilir. Hastalarım sayesinde yıllar içinde farklı spor dalları hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olma şansı yakaladım. Bu bilgi ve tecrübe alışverişinden büyük keyif aldığımı mutlaka söylemek isterim.

İyi derecede İngilizce ve orta düzeyde Almanca biliyorum. 

2022 yılında Bursa'da açtığım Spor Hekimliği Kliniğimde kök hücre tedavisi, PRP tedavisi, hyaluronik asit enjeksiyonu tedavilerini uygulamaktayım.

Ekibimiz: Metin

Fzt. Melis DESTAN

Fizyoterapist

İlköğretim ve lise yıllarını İzmir’in Karşıyaka ilçesinde tamamlamıştır. İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Denizli Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi’ni kazanmış ve 4 yılın sonunda fizyoterapist unvanını almaya hak kazanmıştır.


Mezuniyetinin ardından İzmir’e geri dönmüş ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi’nde fizyoterapist olarak çalışmıştır. Hastanede yürütülen bilimsel çalışmalarda görev almıştır. Lisans yıllarında sporcu sağlığı, sporda rehabilitasyon ve ortopedik
rehabilitasyon ile ilgili çeşitli kongre, konferans, seminer ve kurslara katılmış ve bu alanlarda yetkinlik sertfikaları bulunmaktadır. Yine öğrencilik yıllarında spor ve egzersize önem vererek reformer pilates, voleybol, badminton, fitness gibi alanlarda faaliyet göstermiştir. Ayrıca yoga ve mindfullness ile de yakından ilgilenmektedir.


Hastane tecrübesine ek olarak özel hasta takibi, profesyonel sporcu rehabilitasyonu ve sağlıklı danışanlar ile reformer pilates tecrübeleri mevcuttur.


Kliniğimizde fizyoterapi uygulamaları kapsamında spor fizyoterapisi süreçlerini ve birçok farklı ortopedik rahatsızlık sürecinde rehabilitasyonu ve yürütmektedir. 


İyi düzeyde İngilizce ve başlangıç seviye Almanca bilmektedir.

Sertifikalar/Eğitimler :
-UPPER EXTREMITY AND LOWER EXTREMITY NERVE ENTRAPMENT, TRIGGER POINT AND GRASTON METHOD OF INSTRUMENT - ASSISTED SOFT TISSUE MOBILIZATION, İZMİR,2021
-ADVANCED ORTHOPAEDIC MANUEL THERAPY LEVEL1 COURSE ON LUMBOSACRAL, CERVICAL AND THORACIC REGION MANIPULATION AND MOBILIZATION TECHNIQUES, İZMİR,2021
-LOWER EXTREMITY ADVANCED ORTHOPAEDIC MANUEL THERAPY COURSE, İZMİR,2021
-ADVANCED UPPER EXTREMITY ORTHOPAEDIC MANUEL THERAPY LEVEL1 COURSE ON ASSESSMENT AND TREATMENT TECHNIQUES,
İZMİR, 2021

-10 HOURS OF THE KINESIOLOGIC ELASTIC TAPE PROGRAM, İZMİR,2021
-3. SPOR TRAVMATOLOJİSİ VE REHABİLİTASYONU KONGRESİ, BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ , 2021
- SOLUNUM FİZYOTERAPİSİNDE KULLANILAN TEDAVİ YÖNTEMLERİ, 2021
-REHABILITATION IN MENS HEALTH, 2021
-KLİNİK PİLATES AKADEMİ - CLINICAL PILATES EXERCISE METHOD MODULE 1-REFORMER 1, İZMİR,2021
-PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ ŞİİR TOPLULUĞU İŞARET DİLİ ÇEVİRMENLİĞİ, 2019
-SPORDA KALÇA YARALANMALARI SEMPOZYUMU, DENİZLİ, 2018
-3. İZZET BAYSAL FİZYOTERAPİ SEMPOZYUMU, BOLU İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ,2018
-4.ULUSAL FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON ÖĞRENCİ KONGRESİ, DENİZLİ ,2017
-BEDEN DİLİ VE DİKSİYON, TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA VE HİTABET SANATI, GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKALARI, JOVEN ACADEMIA KİŞİSEL GELİŞİM ZİRVESİ,2017

Ekibimiz: Text
bottom of page